Milion od Gminy Miasta Radomia dla klubów sportowych z ligowcami? Początek roku ma przynieść zastrzyk miejskiej gotówki dla klubów z Radomia, które mają zespoły ligowe na poziomie obejmującym wypłatę stypendiów sportowych. Takich klubów jest osiem: Radomiak Radom, Moya Radomka Radom, Czarni Radom, HydroTruck Radom, Elmas KPR APR Radom, Sportowa Czwórka Radom, Broń Radom i Lider Radom.
Temat krąży w sportowych kuluarach Radomia już od jakiegoś czasu. Spowodowany jest oczywiście trudną sytuacją finansową większości radomskich klubów i faktem, że stypendia sportowe dla zespołów ligowych nie były od lat rewaloryzowane. Kluby argumentują, zresztą słusznie, że koszty utrzymania drużyn rosną rokrocznie i pieniądze miejskie, które kiedyś były istotną częścią klubowych budżetów, dziś już nie stanowią tak ważnej części składowej.
Z naszych informacji wynika, że prezydent Radomia Radosław Witkowski chce w jakiś sposób pomóc klubom, znowelizować system stypendialny, ale przy i tak mocno napiętym budżecie miejskim, wciąż szuka optymalnego rozwiązania.
Sprawa wielokrotnie poruszana była na Radzie Sportu, dyskutowany jest praktycznie przy każdym wydarzeniu z udziałem prezydenta (lub jego przedstawiciela), a w zainteresowanych klubach stanowi często temat numer jeden. Z prostego powodu – zastrzyk miejskiej gotówki to dla, niektórych klubów „być, albo nie być”.
Na razie ma być zastosowane rozwiązanie doraźne. Miasto przeznaczy milion złotych dla ligowców, a ich podział nastąpi w formie konkursu. Nie wiadomo jednak według jakiego klucza miałby ów podział nastąpić. Jeśli proporcjonalnie do wysokości aktualnie pobieranych stypendiów, to lwią część zgarnęliby: Radomiak i Radomka, a dla pozostałych pozostałyby ochłapy (nazewnictwo zaczerpnięte od przedstawicieli klubów).
Docelowo nastąpić ma rewaloryzacja stypendiów. Propozycja wypracowana przy udziale klubów ma trafić na biurko prezydenta Radosława Witkowskiego i jeśli ten ją zaakceptuje, następnie pod obrady Rady Miejskiej w Radomiu, bo na zmiany muszę rzecz jasna zgodzić się radni i przyjąć nowelizację w postaci stosownej uchwały.
Kiedy i czy w ogóle to nastąpi? Podobno „jeszcze” w 2025 roku.
GRZEGORZ STĘPIEŃ
|