Spacery z kijami, czyli nordic walking dla każdego Każda forma ruchu i aktywności fizycznej jest dobra, a osoby starsze coraz częściej decydują się na nordic walking, czyli chodzenie ze specjalnymi kijkami. Dlaczego? Bo to prosty sport, przeznaczony dla każdego, a angażujący znacznie więcej partii organizmu niż zwykły spacer. Dlatego warto.
Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Radomia na lata 2022-2025 pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"
Nordic walking znany jest już od ponad 100 lat. Powstał we Francji, a z czasem, choć początkowo powoli, zaczął zyskiwać rzesze sympatyków na całym świecie. W Polsce jest już dość popularny, ale mógłby być bardziej, bo jego zalety są nie do przecenienia.
Porównując nordic walking ze zwykłym marszem, trzeba zwrócić uwagę na to, że marsz z kijkami angażuje w większym zakresie mięśnie całego ciała, lecz mniej intensywnie. Mięśnie klatki piersiowej, ramion, tricepsy, bicepsy czy mięśnie brzucha są inaczej stymulowane, a to w konsekwencji sprzyja większemu ich wzmocnieniu niż podczas zwykłego marszu czy nawet biegu.
Nordic walking wspomaga rozwój siły i wytrzymałość ramion, przyczynia się do spalania większej ilości kalorii niż przy chodzeniu, a także ułatwia pokonywanie wzniesień. Ponadto rośnie stabilność przy chodzeniu i co ważne dla osób ze słabszymi stawami i mięśniami, redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra czy plecy, a także odciąża stawy.
Nordic walking zdobył popularność głównie dzięki temu, że każdy może go uprawiać. Nie ma kryteriów wiekowych, kondycyjnych i nie ma znaczenia czy ktoś ma więcej tuszy czy mniej. Znaczenia nie ma także to, gdzie się go uprawia. Z kijkami można chodzić nad morzem, w lesie, w górach, na wsi czy w mieście przez cały rok.
- Znaczenie ma natomiast technika chodzenia, dlatego pierwsze kroki z kijkami warto stawiać pod okiem instruktora - uważa Paulina Ruta, trenerka z Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking. - Już samo dobór sprzętu jest ważny, bo dobieramy go zależnie od własnych predyspozycji związanych ze wzrostem, wiekiem i poziomu zaawansowania.
Zalety z uprawiania nornic walking są oczywiste. To sport stosunkowo łatwy, angażujący niemal wszystkie mięśnie, a spalanie kalorii jest nieporównywanie większe z normalnym spacerem. Dzięki kijkom odciążamy aparat ruchowy, co zwłaszcza dla seniorów ma niebagatelne znaczenie.
No i maszerując dla zdrowia zapominamy o niezdrowych nawykach, a zwłaszcza używkach, takich jak papierosy, alkohol, czy narkotyki.
Zamiast myśleć o niezdrowych nawykach, spacerujemy usprawniając pracę mózgu, poprawiamy krążenie, obniżamy hormon stresu, zapobiegamy cukrzycy, obniżamy wartości tłuszczowe krwi oraz poziom cholesterolu, a także wzmacniamy kości zmniejszając ryzyko wystąpienia osteoporozy.
|