|   On-line: 49 
Alkohol i substancje psychoaktywne to wrogowie seniorów
Jesteś czym co jesz – ta zasada sprawdza się co do joty, a przypadku osób starszych nabiera podwójnego znaczenia. – Dieta to jeden z zasadniczych czynników pozwalających długo cieszyć się zdrowiem i opóźniać procesy starzenia – podkreśla Monika Kowalska, dyplomowany specjalista dietetyk. – Alkohol i substancje psychoaktywne to nasi wrogowie.

Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Radomia na lata 2022-2025 pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"
Styl życia ma ogromny wpływ na naszą kondycję, samopoczucie, najogólniej mówiąc – na nasze zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że aż w 50-procentach to my sami mamy ogromny wpływ na własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Bardzo ważną pozycję w stylu życia zajmuje dieta. Nieprawidłowa jest czynnikiem ryzyka przy rozwoju wielu chorób. Prawidłowa chroni nas od wielu schorzeń. Powyższe ma szczególne znaczenie w przypadku seniorów.

- Należy pamiętać, że osoby starsze borykają się bardzo często z chorobami przewlekłymi jak nadciśnienie, choroby krążenia, choroby układu pokarmowego, czy cukrzyca. Jeżeli organizmowi, który nie jest już pierwszej młodości, dostarczymy dodatkowo ciężkostrawnych produktów, to nastawiamy go na wielogodzinną walkę trawienną. Jeżeli ktoś pozwala sobie dodatkowo na alkohol, czy inne używki, to sam prosi się o problemy – przekonuje Monika Kowalska.

Jak dodaje, nie bez znaczenia jest też fakt, że u osób starszych często występują choćby braki w uzębieni, co sprawia, że już na pierwszym etapie spożywania posiłków nie są one dodatkowo pogryzione, czy przeżute.

To dlatego tak ważne jest spożywanie większej liczby posiłków dziennie, za to niewielkich. Cztery, czy pięć dziennych porcji w ciągu dnia to liczba optymalna dla układu trawiennego seniora. Niezwykle ważna jest też ich jakość. Przynajmniej jeden posiłek powinien być ciepły, a wszystkie przygotowane ze świeżych produktów.

Rzecz fundamentalna – picie płynów, najlepiej wody mineralnej. – Dzienne zapotrzebowanie dla seniora powinno wynosić około dwóch litrów płynów na dobę, a w okresie letnim, zwłaszcza wtedy gdy mamy do czynienia z upałami, powinno zwiększyć się wypijanie wody do trzech litrów – podkreśla dietetyczka.

Absolutną podstawą powinny być warzywa i owoce. Jeśli osoba starsza ma problemy trawienne, to najlepiej gotować je na parze, czy nawet robić soki naturalne.

Pieczywo najlepiej jeść pełnoziarniste, polecane są także kasze i makarony. Nie można zapominać o spożywaniu kefirów i jogurtów naturalnych, czy mleka, które są doskonałym dostarczycielem, jakże potrzebnego seniorom wapnia.

Wykluczamy praktycznie jedzenie tłustego, czerwonego mięsa. Trzeba je zastąpić drobiem i rybami. Można natomiast dołożyć oleje roślinne, oliwę z oliwek, bo zawierają cenne dla zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Zwłaszcza wśród starszych mężczyzn krąży opinia, że niewielka ilość alkoholu nie zaszkodzi, a wręcz pobudzi organizm do funkcjonowania. – Nic bardziej mylnego. Alkohol dostarczy chwilowego uczucia „euforii”, ale droga do nikąd, a raczej do choroby alkoholowej. Pamiętajmy, że alkohol to trucizna i ma wyniszczający wpływ na organizm – zapewnia Monika Kowalska. – Jeszcze gorzej jest z substancjami psychoaktywnymi, które nie dość, że niszczą organizm człowieka, to jeszcze szybko uzależniają. Trzeba o tym pamiętać.
Data: 2023-07-23 10:08:29 | Kategoria: Health_Fitness / | Odwiedzin: 1034
 

Podobnie jak w życiu "nie samym chlebem żyje człowiek" tak i my nie skupiamy się wyłącznie na sporcie. Teatr, kino, muzyka, rozrywka... także są nam bliskie. +wiecej

Marcin Pieniążek trenerem Energii Kozienice - wzmocnienia już pewne 14-06-2024
 
PIŁKARSKI ROZKŁAD JAZDY NA WEEKEND (14-16 czerwca) 14-06-2024
 
Radomiak poznał termin meczu z GKS-em Katowice 12-06-2024
 
W Broni już wiedzą, kto poprowadzi zespół w nowym sezonie 12-06-2024
 
Weronika Szlagowska nową zawodniczką MOYA Radomka 11-06-2024
 
Środkowy Czarnych kończy przygodę z siatkówką po 18 latach gry! 11-06-2024
 
Kolejny piłkarz przechodzi z Radomiaka do Wieczystej 10-06-2024
 
Radomianki w półfinałach mistrzostw Europy! 10-06-2024
 
Lisandro Semedo zamienił Radomiaka na Wieczystą 10-06-2024
 
Proch z triumfem na szczycie. Akcja spada do A klasy 09-06-2024
 
Sentymentalne pożegnanie w A klasie. Emocje na szcycie 09-06-2024
 
Ostatnie rozstrzygnięcia w radomskiej Bundeslidze 09-06-2024
 
Oskar Przysucha zostaje w IV lidze! 09-06-2024
 
Radomiak II poskromił lidera. Energia poległa w sąsiedzkim pojedynku 08-06-2024
 
Medalowe fajerwerki ekipy RLTL GGG Radom 08-06-2024
 Copyright 2008 - 2012 RadomSport.pl