Wiktoria Skorża: Warto mieć w życiu pasje... O sukcesach, do których przyłożyła rękę, wierności klubowym barwom i dyscyplinie oraz miłości do piłki ręcznej, która trwa niezmiennie od 12 lat opowiedziała Wiktoria Skorża z PreZero APR Radom. - Sport to wspaniała przygoda, która tak jak w moim przypadku może stać się nieodłącznym elementem życia - przekonuje.
Materiał współfinansowany przez Gminę Miasta Radomia w ramach realizacji zadania pn. "Prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z programem profilaktycznym lub socjoterapeutycznym".
Trenujesz piłkę ręczną od ósmego roku życia. Jak zaczęła się Twoja przygoda z tą dyscypliną sportu?
Wiktoria Skorża: Moje zamiłowanie i pasja do piłki ręcznej zaczęły się w drugiej klasie szkoły podstawowej, kiedy trener Piotr Włoskiewicz rozpoczynał swoją przygodę jako szkoleniowiec w klubie UKS Delta Radom, tworząc nabór do drużyny sportowej. Pojawił się w naszej placówce, zachęcając do udziału w zajęciach sportowych tylko dziewczęta (co bardzo mnie zaciekawiło mimo, iż na tamten moment nawet nie wiedziałam co to za dyscyplina sportowa). Po moim udziale w kilku jednostkach treningowych wiedziałam, że jest to coś, co sprawia mi bardzo duża radość, chce uczęszczać na zajęcia i kształcić się w tej dziedzinie sportowej co trwa już niezmiennie od 12 lat.
Można powiedzieć, że piłka ręczna jest całym Twoim życiem. Czy na przestrzeni lat spotkały Cię jakieś ciekawe przygody związane z uprawianym przez Ciebie sportem?
- Piłka ręczna to nie tylko treningi i mecze rozgrywane podczas sezonu. To również obozy sportowe, turnieje ogólnopolskie, wyjazdy zagraniczne (turnieje międzynarodowe), duże imprezy sportowe, jak mistrzostwa Polski, integracje klubowe, a przede wszystkim poznawanie wielu wspaniałych ludzi oraz nawiązywanie przyjaźni na lata. Było wiele wspaniałych chwil, które utkwiły mi w pamięci, ale na pewno najbardziej zapamiętałam turniej finału w Zabrzu, w którym to wraz z drużyną (rocznik 2002) jako pierwsze w historii klubu zakwalifikowałyśmy się do wielkiego finału. Mimo braku miejsca na podium porwałyśmy wiele serc. Często wracam myślami do tych niezapomnianych emocji i chwil
Od dwóch lat studiujesz. Jak udaje Ci się łączyć treningi z nauką?
- W moim życiu od zawsze obecny był sport, który musiałam w jakiś sposób połączyć z nauką. Oczywiście nie było to proste, ale dyscyplina i konsekwencja w dążeniu do celu umożliwiły mi to. Kierunek studiów na który się zdecydowałam, czyli wychowanie fizyczne, pozwala mi na dalszy rozwój i poszerzanie wiedzy w tematyce sportu. W tym roku wraz z koleżankami z drużyny klubowej, które również są studentkami na radomskim Uniwersytecie wystąpiłyśmy po 15 latach przerwy naszej uczelni, jako żeńska drużyna akademicka w Akademickich Mistrzostwach Polski. W półfinałach odbywających się w Warszawie wywalczyłyśmy sobie awans z drugiego miejsca do głównego finału w Opolu. Rozgrywki finałowe, jak i cała impreza, były dla nas ogromnym wydarzeniem. Organizacja, jak i poziom gry były na najwyższym poziomie. Do Radomia wróciłyśmy z nie lada niespodzianką, mimo okrojonego składu i 10 miejsca w klasyfikacji ogólnej zdobyłyśmy złoty medal Mistrzostw Polski w kategorii Uniwersytetów Humanistyczno-Przyrodniczych dzięki punktom, które zdobywałyśmy już od rozgrywek półfinałowych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zdobyć wymarzone trofeum w klasyfikacji ogólnej na tak dużej imprezie sportowej.
W tym sezonie ekipa APR wywalczyła srebrny medal mistrzostw Polski 2023 w kategorii juniorek młodszych. Bez wątpienia jest to ogromny sukces i duma dla Radomia. Jakie uczucia towarzyszyły klubowej ekipie po meczu z Pogonią 1945 Zabrze? Czym dla Was jest to drugie miejsce zdobyte przez PreZero APR Radom?
- Jako zawodniczka APR-u cieszę się z każdych sukcesów jakie osiąga radomski Klub. Tegoroczne Mistrzostwa Polski juniorek młodszych były dużym sukcesem dla nas. Mimo porażki w wielkim finale jestem bardzo dumna z dziewczyn, które zdobyły srebrny medal. Dla klubu to ogromne wyróżnienie i perspektywa na przyszłość. Uważam, że na pewno dziewczyny udowodnią i pokażą swoją ciężką pracą oraz determinacją, że zasługują na złoty medal i go zdobędą w najbliższym czasie.
Tak jak już wcześniej wspomniałyśmy nie tylko trenujesz piłkę ręczną, ale również studiujesz. Młodość i studia mają swoje prawa. Czy będąc sportowcem możesz sobie pozwolić na używki?
- Jako sportowiec mam świadomość tego, co jest dla mnie dobre i absolutnie nie ma w moim życiu miejsca na jakiekolwiek używki. Aby osiągnąć sukces nie wystarczy tylko trenować. Trzeba przestrzegać wielu zasad i wyrzeczeń oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Sen, nawodnienie, odżywianie czy regeneracja to jedne z wielu czynników, o które trzeba krytycznie dbać. Alkohol i narkotyki na pewno nie występują w życiu żadnego profesjonalnego sportowca.
Czy sport może więc być dla wielu nie tylko odskocznią, ale także ochroną przed zejściem na nieodpowiednią drogę?
- Ciągłe treningi, mecze połączone z nauka i życiem prywatnym to nie lada wyzwanie. Ale pamiętajmy, że to również wspaniała przygoda życiowa. Będąc w młodym wieku chce się próbować wielu rzeczy oraz poznawać różne środowiska, dlatego myślę, że kształtowanie charakteru, dyscyplina czy konsekwencja kierują tylko na odpowiednia drogę i kształtują nas nie tylko jako zawodnika, ale również jako człowieka.
W jaki więc sposób zachęcisz młode osoby do uprawiania sportu? Jesteś bowiem świetnym przykładem, że warto postawić na niego niemal wszystko :)
- Jako wieloletnia zawodniczka, aktualnie również trenerka jednej z grup młodzieżowych w PreZero APR Radom, jak najbardziej zachęcam młode osoby do uprawiania sportu. Myślę, że jest to wspaniała przygoda, która tak jak w moim przypadku może stać się nieodłącznym elementem życia. Emocje, niezapomniane przeżycia, przyjaźnie, kształtowanie charakteru, świadomość swojej wartości, możliwość rozwoju to jedne z wielu elementów jakie nabyłam, bądź doświadczyłam podczas swojego życia ze sportem, dlatego uważam, że warto mieć w życiu pasje bądź cel do którego się dąży.
fot. PreZero APR Radom
|