|   On-line: 15




 
Bóle Pleców ? choroba cywilizacji informatycznej
Kręgosłup to struktura złożona z 32-34 kręgów zgrupowanych w odcinki obejmujące 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych(tworzących kość krzyżową) oraz szczątkowe trzy do pięciu kręgów ogonowych, które u człowieka w okresie dojrzewania kostnieją tworząc kość ogonową.

Wzdłuż kręgosłupa biegnie główna oś podtrzymująca ciało człowieka w pozycji pionowej, a połączenia stawowe pomiędzy pierścieniami kręgów warunkują jego sprawność i elastyczność. Swoistymi amortyzatorami są krążki międzykręgowe(?DYSKI?), które odpowiadają za komfort chodzenia, siedzenia i biegania ? są one odpowiedzialne za łagodzenie wstrząsów i ruchomość kręgów względem siebie. Każdy krąg to odrębny element kostny składający się z trzonu, wyrostków poprzecznych, wyrostków kolczystych i otworu kręgowego. Zadaniem kręgów jest ochrona rdzenia kręgowego biegnącego wewnątrz swoistej, elastycznej ?rury?. Kręgi otoczone są płaszczem mięśni posturalnych, przykręgosłupowych, które w raz z mięśniami brzucha i mięśniami miednicy pozwalają na utrzymanie wyprostowanej postawy oraz wykonywanie czynności w pozycji siedzącej i stojącej. Dobra kondycja tych mięśni jest kluczem do profilaktyki i leczenia bólów pleców oraz sprawności lokomocyjnej.




?P? jak PRZYCZYNY bólów pleców
Ból zlokalizowany w okolicy kręgosłupa może być wywołany wieloma przyczynami. Począwszy od nabytych wad postawy, wrodzonych wad budowy kręgosłupa, urazy, nadmierne przeciążenia, stany zapalne, choroby rozrostowe.
Wraz z rozwojem cywilizacji informatycznej obserwuje się wzrost liczby pacjentów zgłaszających się do lekarza z powodu bólów kręgosłupa. Szacuje się, że około 30-40% w wieku ok. 40-50 lat regularnie cierpi z powodu bólu pleców, dolegliwości nasilających się wraz z wiekiem. Dolegliwość bólowe zgłaszane przez pacjentów można ogólnie podzielić na dwie kategorie:
- Bóle o charakterze krótkotrwałym, które są konsekwencją działania czynników mechanicznych, trwają one zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy, wśród głównych przyczyn należy wymienić:
? Nieprawidłową postawę ciała
? Nadwaga
? Długotrwała pozycja siedząca lub stojąca
? Przeciążenia urazowe, naciągnięcie mięśni i więzadeł przykręgosłupowych
? Nadmierny wysiłek i przeciążenia związane z uprawianiem sportu
? Ciąża

- Bóle o charakterze przewlekłym związany jest z istniejącymi patologiami w przebiegu różnych chorób np.:
? Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)
? Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa
? Łuszczyca, RZS itp.
? Złamania patologiczne w przebiegu osteoporozy
? Stenozy (zwapnienia) kanału kręgowego
? Dyskopatia (choroba krążków międzykręgowych)
? Choroby narządów wewnętrznych mogące powodować ból (rzutowany), w przebiegu chorób nowotworowych i infekcyjnych (np. półpasiec).

Ból jest odczuciem subiektywnym, każdy pacjent odczuwa go inaczej, zależy to od doświadczeń bólowych, płci, ogólnego stanu zdrowia, wieku itd.
Ból ostry pojawia się nagle, pacjent go jasno definiuje. Spełnia on funkcje ostrzegawczą i obronną. Budzi dyskomfort i niepokój. Właściwe postępowanie terapeutyczne, usunięcie jego przyczyny powoduje ustąpienie dolegliwości. Problem zaczyna się w momencie, kiedy na skutek częstych epizodów ostrego bólu pleców przekształca się on w ból przewlekły. Taki trwający dłużej niż 3 miesiące ból staje się niezależnym zespołem chorobowym, a nie objawem ostrzegającym. Pacjentów z trwałym bólem dotykają podobne mechanizmy prowadzące do obniżenia komfortu życia, zaburzenia fizjologiczne, psychologiczne i społeczne. Ból przedłużający się może prowadzić do depresji, wykluczenia zawodowego i społecznego.

?B? jak podstawowe BŁĘDY w leczeniu bólu pleców
1. Próba leczenia się na własną rękę: przez Internet, pseudo masażystów, pseudo nastawiaczy, bez postawienia rozpoznania i ustalenia przyczyny.
2. Nadużywanie leków przeciwbólowych ? co może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek, szpiku itd.
3. Unikanie ruchu lub uprawianie sportu okazjonalnie ? bez rozgrzewki, bez przygotowania (z samochodu prosto na narty)
4. Przerwanie leczenia ? celem leczenia jest nie tylko wyeliminowanie przyczyny powstawania bólu, a także zapobieganie nawrotom, jej utrwalenie urazów i nawyków ruchowych.

?D? jak DLACZEGO boli?
Ból pleców to skutek kilku nakładających się na siebie przyczyn:
1. Siedzący tryb życia
2. Nieprawidłowa postawa
3. Brak rozsądnej aktywności fizycznej.
Powyższe doprowadzają do osłabienia mięśni grzbietu, które stają się ofiarą przewlekłego, wzmożonego napięcia i nieprawidłowego obciążenia(np. praca przy komputerze, dłuższa jazda non-stop samochodem) stąd już tylko krok do uporczywych dolegliwości w okolicy szyi, ramion, klatki piersiowej i okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Człowiek został stworzony do ciągłego ruchu, a nie do siedzenia najczęściej przypomina nam o tym silny ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, bądź szyjnym. Utrwalone nawyki nieprawidłowej postawy, brak ruchu mogą w konsekwencji prowadzić do bólu pleców, objawu cywilizacji informatycznej.

dr nauk medycznych
ROMAN KOWAL
specjalista chirurgii urazowo-ortopedycznej
i rehabilitacji medycznej


Zdrowych, spokojnych i bez dolegliwości bólowych
Świąt Bożego Narodzenia
życzy autor


Poleć artykuł swoim znajomym


Chcesz znać wyniki jeszcze szybciej, a jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? KONIECZNIE ZRÓB TO TERAZ!

Data: 2014-12-15 11:46:09 | Kategoria: Health_Fitness / | Odwiedzin: 2627
 





Podobnie jak w życiu "nie samym chlebem żyje człowiek" tak i my nie skupiamy się wyłącznie na sporcie. Teatr, kino, muzyka, rozrywka... także są nam bliskie. +wiecej

Koszmar Czarnych w meczu z młodzieżą ze Spały 07-12-2024
 
Radomiak zdobył jeden punkt z GKS-em Katowice 06-12-2024
 
Reprezentacje Polski Pisarzy i Ziemi Zwoleńskiej zmierzą się już po raz trzeci! 05-12-2024
 
Radomka przegrała w Bielsku-Białej do zera... 05-12-2024
 
Wojda Boxing Night 9 w sobotnie popołudnie 05-12-2024
 
Medalowe łupy radomskich zapaśników 03-12-2024
 
W sobotę XIII Memoriał Władysława Kramczyka 03-12-2024
 
Radomiak w elektryzującym boju uległ Motorowi 02-12-2024
 
Grzegorz Janek i Yurii Chalenko zwycięzcami Grand Prix 02-12-2024
 
Moya Radomka niespodziewanie poległa w Mogilnie 01-12-2024
 
Broń Radom zagra osiem sparingów przed rundą wiosenną 01-12-2024
 
Koszykarze HydroTrucku nie pękli przed Astorią. Ale wygrać im się nie udało 01-12-2024
 
Radomka krok od awansu do kolejnej rundy Pucharu CEV 28-11-2024
 
Czarni wygrali z krakowskimi Akademikami 28-11-2024
 
Z Radomiaka do reprezentacji Polski 27-11-2024
 



Copyright 2008 - 2012 RadomSport.pl